Открытая лекция "The research on Smart mobility: From personal vehicle to automated vehicle"

1 сентября 2016 года в Университете ИТМО состоится лекция старшего научного сотрудника национального института передовой промышленной науки и технологии (AIST, Tokyo, Japan) Наохисы Хашимото (Naohisa Hashimoto), на тему "Исследование "Умной" мобильности: От персонального транспортного средствка к автоматизированному" ("The research on Smart mobility: From personal vehicle to automated vehicle"). Основной язык лекции - английский.

О лекторе:

Naohisa Hashimoto is a senior researcher of smart mobility Research group in National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST). He received Ph. D from Keio University in 2005. During 2010-2011, he was a visiting researcher of the Ohio State University and Center of Automotive Research. He is a visiting assistant professor of Utsunomiya University.